Sayın Cumhurbaşkanımız Hızırbek Gayretullah’ın bir anısı1997 yılı. Sayın Cumhurbaşkanımız Hızırbek Gayretullah beyefendi Newyork (ABD)’ta Koca Ahmet Yesevi derneği tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılırlar. Konferansın ardından Newyork şehrini gezmek amacıyla dolaşırken; malum 11 Eylül saldırısı ile yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin önünden geçerken merkezin giriş bölümünde bulunan bayrak dikkatini çeker.
Bu bayrak Doğu Türkistan Bayrağı olan Gökbayrağımız’dır. İngiltere,Japonya bayraklarının yanında nazlı nazlı dalgalanmaktadır. Sayın cumhurbaşkanımız Hızırbek Gayretullah beyefendi, hemen yönetim ofisine gider ve görevliye sorar:
Şu ay yıldızlı Gökbayrak kimindir?
… Orada bulunan görevli : her 15 günde bir dünya devletlerinin bayraklarını göndere çekmemiz söylenir ve biz de bu uygulamayı gerçekleştiririz. Sayın cumhurbaşkanımız; peki Gökbayrak hangi devletin bayrağı diye sorar: “müslüman bir devletinmiş” diye cevap verilir .
Daha sonra bu uygulama hakkında yorum yapan çevreler; ” ABD’de Doğu Türkistan günü olduğu için bayrağımızın orada göndere çekildiğini” söylerler .

Aşağıdaki resim bu uygulamayı ölümsüzleştirmek için çekilerek arşive konulmuştur.

Bu resim ve anı için sayın cumhurbaşkanımız Hızırbek Gayretullah beyefendi’ye teşekkür ederiz.

Arşiv Dairesi (Hızırbek Gayretullah arşivi’nden)


Duyurular , Genel , Haberler  

Etiketler: ,


0 0 Oy
Değerlendirme
Bildirimler
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin