Doğu Türkistan Türk’tür. Türk kalacaktır.Doğu Türkistan Türk’tür. Türk kalacaktır.
Doğu Türkistan’da Sadece Uygurlar yaşamıyor…
1- Kazaklar
2-Kırgızlar
3-Kızaylar
4-Savanlar
5-Salur (Türkmen)
6-Özbekler
7-Tarancılar
8-Tatarlar
9-Nogaylar
10-Uygurlar
11-Tacikler
12-Döngenler (Çinli müslüman)
13-Moğollar
14-Çinliler
15-Bituvanlar (göçmen askerler) işgal kuvvetini oluşturan askeri nüfus.
Doğu Türkistan Cumhuriyeti:
Türk ve/veya Müslüman olarak 35 milyon nüfusu vardır.
2020 yılı nüfus tahminlerine göre Uygur Nüfus 5 milyon civarındadır. 10 milyon Uygur ise göç,iltica ve diğer nedenlerle (zulüm) ülkemizden ayrılarak dünyanın diğer ülkelerinde ikamet etmektedirler. Uygur nüfusunun bu rakamlara göre %66’sı diasporadadır.
Yukarıda saymak zorunda kaldığımız etnik unsurlar (Çinliler hariç) Türk nüfustur. Dolayısı ile Doğu Türkistan Türk’tür. Sadece Uygur değildir. Uygur Nüfus ve etnisitesi üzerinden politika yapmak batılı gizli servislerin öğretisidir. Doğu Türkistan’daki zulüm ve işkence kamplarında sadece Uygur yoktur. Yukarıda yazılı unsurlar (işgalci askeri nüfus hariç) ve hatta Çinli müslüman ve komünist rejim karşıtı Çinliler de vardır.
Özellikle Avrupalı ekonomist kalemlerin ‘uygur’ etnik ismi üzerinden bir kimlik tanımlaması ve coğrafi/siyasi isim babalığı yapması ise tamamen batılı gizli servislerin planlı harekâtı olup itibar edilmemesi gereken sahte bilgilerdir.
Bu konuda uzun süre tecrit altında zulüm kampında tutulan ve ilk fırsatta Kazakistan ve nihayetinde Almanya’ya kaçmak zorunda kalan Kazak asıllı Dr. Sayragül Savutbay’ın kaleme aldığı Almanca basılmış “ANAHTAR TANIK” isimli belgesel hatırat kitabı delil olarak okunmalıdır.

Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı
Arşiv Dairesi


Duyurular , Genel , Haberler  

Etiketler: , ,


0 0 Oy
Değerlendirme
Bildirimler
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin