Çin işgalinin 143. YılıBilindiği üzere ilk olarak 1867 yılında bir Osmanlı emiri olan Kaşgar hanlığı kurucusu Yakup Han tarafından bağımsız Doğu Türkistan Devletinin temeli atılmış ve ilk olarak Gökbayrak bağımsız şekilde dalgalanmıştır. 1878 Osmanlı-Rus savaşı (93harbi) ile birlikte Doğu Türkistan, Osmanlı ile olan kara bağlantısının kopması ile birlikte ateşin ortasında kalmıştır. Bu durumu fırsat bilen Çin hanedanlığı hemen işgal faaliyeti yürütmüş ve Doğu Türkistan çin işgaline girmiştir. Tarihte birçok kez bu durum vaki olsa da 1878 yılından sonra Doğu Türkistan coğrafyasının bağımsızlık ve direniş faaliyeti artarak devam edecektir.
1933 ve 1949 arasında direniş ve bağımsızlık vaki olmuş ise de ÇİN’de meydana gelen MAOCU komünist ihtilal hareketinin kanlı baskını ile Yönetime el konulmuştur. Darbeci ve anarşist yeni terör devletinin bu tarihten sonra Doğu Türkistan coğrafyasında kanlı ve insanlık dışı terör faaliyetleri artarak günümüze gelmiştir.
MAOCU komünist terör devletinin 1 Ekim devrim kutlamaları ile Doğu Türkistan’ın işgalinin ilgisi yoktur. bu tarihte Çin’de sadece yönetim el değiştirdi. Önceki yönetimi kanlı bir ihtilâl ile deviren MAOCU komünist terör cuntası ülke genelinde milyonlarca insanı kurşuna dizdi. Mülklere el koydu. Soykırım, tecavüz, insan ticareti, uyuşturucu ticareti ve sol terör örgütlerine silah desteği gibi insanlık dışı terör faaliyetleri ile günümüze kadar terör devleti kavramını hafızalara kazıdı.

Bu anlamda 1 Ekim 1949 günü meydana gelen olay bir ihtilâl ve kanlı terör eylemidir.

Doğu Türkistan daha önce de işgal ve iğfal altında idi.
Bu anlamda Doğu Türkistan Cumhurbaşkanlığı olarak 1 Ekim 1949 gününü milad olarak görmüyoruz. Çünkü bu tarihten önce de binlerce Doğu Türkistan Türk’ü Çin tarafından katledilmiştir.

Mevcut çin terör devleti ile 1 Ekim 1949 öncesi zalim Çin yönetimini ayırt etmiyoruz.
Çin terör devletinin rejim değişikliği sadece kendi iç sorunudur. İşgal ve iğfal ise Doğu Türkistan halkının meselesidir. Bu yönü ile zulmün başlangıç tarihi 1878 olarak dünya tarih bilimi literatürüne girmiştir.

Doğu Türkistan, bu noktada; hem 1 Ekim 1949 ile başlayan MAOCU komünist terör devleti hem de bu tarihten önceki terör rejimini tanımamaktadır.

Çin yönetimi kendi icinde rejim değişikliği yapmış olabilir. Ancak Doğu Türkistan konusunda 1878 ‘den beri artarak devam eden zulüm ve işgal söz konusudur. Bu konuda iyi rejim, kötü rejim tuzağına düşmemek gerektiği inancı ile ;
Bir kez daha Çin terör devletini kınıyoruz.

Bu vesile ile defaaten olmak üzere bir kez daha;

1-İşgal etmiş oldukları Doğu Türkistan topraklarından çekilmeleri
2- işgal süresince işledikleri cinayet ve her türlü suçun tazminen ödenmesini
3- Doğu Türkistan yeraltı kaynaklarını izinsiz gasp etmeleri nedeni ile rücu hukuku kapsamında aynen iade ve/veya nakden iade etmelerini talep ediyoruz.
4- işgal süresince yaptıkları işkence, sürgün, hukuksuz hapis ve sair terör faaliyetleri nedeniyle ilgili yöneticilerin uluslararası hukuk mecrasında yargılanmalarını istiyoruz.

Doğu Türkistan Türk yurdudur. Türklerin dünyaya çıktığı merkezdir.

Yaşasın Doğu Türkistan… kahrolsun çin terör devleti.

Saygılarımızla

İletişim Dairesi


Duyurular , Genel , Haberler  

Etiketler: ,


0 0 Oy
Değerlendirme
Bildirimler
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin